بهترین آموزش تایپ نیم فاصله در ویندوز و Word

 

یکی از نکاتی که در هنگام تایپ پایان نامه های دانشجویی، کتاب و مقالات اهمیت زیادی دارد، تایپ نیم فاصله به جای فاصله ی کامل در کلماتی که به هم نمی چسبند است.

فرض کنید تصمیم دارید کلمه «می شود» را تایپ کنید. به نظر شما در نگارش فارسی کدام صورت این کلمه صحیح است؟ «میشود» یا «می‌شود» و یا «می‌ شود»

مسلما حالت «می‌شود» از همه صحیح تر است. اما نیم فاصه چیست و چگونه می توان آن را تایپ نموده؟ در.مطلب امروز تصمیم داریم نحوه تایپ نیم فاصله در ویندوز و برنامه Word را آموزش دهیم.

 

نیم فاصله چیست؟ نیم فاصله که به آن فاصله صفر و گاه فاصله مجازی نیز گفته می‌شود، در مواردی که دو حرف به هم نمی‌چسبند ولی فاصله مرئی ندارند استفاده می‌شود.

 

آموزش تایپ نیم فاصله در ویندوز و Word:

روش اول: برای تایپ نیم فاصله، ابتدا قسمت اول کلمه را تایپ نمایید و سپس کلیدهای Ctrl بعلاوه Shift و عدد ۳ را همزمان فشار دهید (Ctrl+Shift+3). در آخر نیز قسمت دوم کلمه را تایپ نمایید.

روش دوم: در این روش نیز شما قسمت اول کلمه را تایپ نموده و سپس کلید Alt را فشار داده و عدد ۰۱۵۷ را به سرعت تایپ کنید (alt+0157). در آخر نیز قسمت دوم کلمه را تایپ نمایید.

 

 

آموزش ایجاد میانبر نیم فاصله در Word:

شاید استفاده از میانبر های بالا برای افرادی که کار تایپ انجام می دهند کمی سخت باشد. اما با امکانی که در برنامه Microsoft Word وجود دارد می توانید یک میانبر مانند (Ctrl+Space) برای ایجاد نیم فاصله تعیین کنید.

برای این منظور مراحل زیر را طی نمایید:

 

مرحله اول: به مسیر Insert > Symbol > more Symbol مراجعه نمایید.

 

tarfandha_net_1

 

مرحله دوم: به سربرگ Special Characters بروید.

مرحله سوم: گزینه Optional Hyphen را یافته و بر روی آن دوبار کلیک کنید.

 

tarfandha_net_2

 

مرحله چهارم: ­­بر روی کلید Shortcut Key کلیک کنید.

 

tarfandha_net_3

 

مرحله پنجم: در قسمت Press New Shortcut Key میانبر خود را وارد نمایید.

رایج ترین میانبر برای نیم فاصله در Word استفاده از دو میانبر Ctrl+Space آست. پس همزمان دو کلید Ctrl و Space را فشار دهید.

 

tarfandha_net_4

 

مرحله ششم: در آخر Assign را انتخاب کنید تا میانبر شما اضافه شود.